Sfântul Ierarh Nifon

• Priveghere și procesiune cu moaștele Sfântului Ierarh Nifon

Biserica Ortodoxă îl pomenește la data de 11 august pe Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului.

10 August 2016
  • Sfântul Ierarh Nifon

Slujba Părintelui nostru Nifon, Patriarhul Constantinopolului

Cu faptele dreptei credinţe strălucind toată Biserica ai luminat, însoţindu-te cu smerenia cea dătătoare de înălţare, tu, cinstea cea mărită a celor două sfinte locaşuri, podoaba şi înfrumuseţarea patriarhilor, Mărite Nifon. Iar acum umple de dumnezeieşti daruri pe cei ce cu credinţă te măresc pe tine.

23 Iunie 2015
  • Sfântul Ierarh Nifon

Acatistul Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului

Cu faptele dreptei credinţe strălucind, toată Biserica ai luminat, însoţindu-te cu smerenia cea dătătoare de înălţare, tu, cinstea cea mărită a celor două lăcaşuri, podoaba şi înfrumuseţarea patriarhilor, mărite Nifon. Iar acum umple de dumnezeieşti daruri pe cei ce cu credinţă te măresc pe tine.

23 Iunie 2015