pomenire pentru eroii revoluției

• Slujbă de pomenire pentru Eroii Revoluției

La împlinirea a 33 de ani de la tragicele evenimente din Decembrie 1989, la Râmnicu-Vâlcea au fost organizate o serie de manifestări dedicate omagierii eroilor Revoluției, care au debutat cu slujba de pomenire ce a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în prezența autorităților județene și locale, a revoluționarilor și a membrilor familiilor îndoliate.

22 Decembrie 2022
  • Comemorarea eroilor Revoluției din 1989

La Monumentul Eroilor Revoluției a fost săvârșită, vineri, 21 decembrie, slujba de pomenire a persoanelor care s-au jertfit pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român în Revoluția din decembrie 1989.

21 Decembrie 2018
  • Slujbe de pomenire pentru eroii din decembrie 1989

În toate bisericile şi mănăstirile ortodoxe din ţară şi străinătate ale Patriarhiei Române va fi oficiată vineri, 22 decembrie 2017o slujbă de pomenire a eroilor care s-au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român.

19 Decembrie 2017
  • Eroii Revoluției din 1989 pomeniți la Râmnicu-Vâlcea

Eroii români care şi-au sacrificat viața în decembrie 1989 pentru eliberarea țării de sub comunismului ateu au fost pomeniți astăzi, 22 decembrie, în cadrul slujbei săvârșite de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, lângă monumentul ridicat pe esplanada din fața Tribunalului Vâlcea.

22 Decembrie 2016
  • Slujbă de pomenire pentru eroii Revoluției din Decembrie 1989

În toate locaşurile de cult ortodoxe din Patriarhia Română, marţi, 22 decembrie 2015, de la ora 11.00, au fost trase clopotele şi a fost oficiată o slujbă de pomenire a eroilor din toată ţara, care acum 26 de ani s-au jertfit pentru neam, credinţă şi ţară, în Revoluţia din 1989.

23 Decembrie 2015