Activități educative la Parohia Cheia

9 August 2016 / Învățământ

Vineri, 5 august, la Parohia Cheia din Băile Olăneşti a avut loc o întâlnire a copiilor din parohie cu reprezentanții Astroclubului Vâlcea.  Acţiunea  Universul  văzut prin telescop a cuprins trei  momente  prin care s-a urmărit o prezentare a universului, creaţie a lui Dumnezeu.

În cadrul primei părţi, reprezentanții Astroclubului Vâlcea au prezentat un scurt film  despre univers şi poziţionarea planetelor din sistemul nostru solar, activitate care s-a desfăşurat la gradiniţa din satul Cheia.

În cea de-a doua parte a activităţii, la biserica parohială, Părintele Lica Nicolae a susţinut o  cateheză despre Facerea lumii. Cateheza a prezentat referatul biblic și o serie de argumente patristice care susțin creația lumii din nimic, precum și învățătura că Dumnezeu este Creatorul cerului şi al pământului.

În cea de-a treia parte, de pe platoul din faţa bisericii parohiale, copiii şi părinţii au putut privi prin telescop soarele şi munţii din apropiere.

La final, părintele le-a dăruit copiilor daruri cu însemne religioase.