Parohia Bodești II

• Parohia Budele-Săscioara

Sărbătoarea Sfintei Treimi în Protopopiatul Horezu

Praznicul Sfintei Treimi a fost prilej de bucurie în toată Biserica Ortodoxă Română dar mai cu seamă pentru enoriașii parohiilor din Protopopiatul Horezu care și-au serbat hramul: Bodești - Bărbătești, Budele - Săscioara, Pojogi - Stroiești și Slăvești - Berbești.

22 Iunie 2016
  • Parohia Pietrari-Schit

Cateheze în Eparhia Râmnicului, în a doua săptămâna a Postului Mare

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, în a doua Săptămână a Postului Mare au fost susţinute cateheze în Eparhia Râmnicului.

La Parohia Bărbătești, în parteneriat cu Școala Gimnazială Bărbătești, prin implicarea doamnei profesoare de Religie, Ileana Sima, în ziua marii sărbători a Bunei Vestiri a fost suţinută o cateheză elevilor clasei a VII-a.

29 Martie 2016
  • Parohia Bodești II

Ziua Internaţională a Poeziei la Parohia Bodeşti II

Duminică, 20 martie 2016, copiii Scolii Gimnaziale Bodești au recitat poezii cu specific laic si religios, la Parohia Bodești II, în cinstea Zilei Internaționale a Poeziei, după slujba Sfintei Liturghii, în prezenta părinților și a bunicilor. La final, parintele Vasile-Aurelian Munteanu, în semn de prețuire i-a felicitat pe copii, le-a împărţit daruri și i-a îndemnat să-si păstreze identitatea tradițională românească și credința creștină.

20 Martie 2016