mihai eminescu

• Slujbă de pomenire a poetului Mihai Eminescu și recital din lirica eminesciană

Râmniceni, iubitori ai liricii eminesciene, au participat sâmbătă, 15 iunie, la bolnița Adormirea Maicii Domnului, la bustul poetului Mihai Eminescu și în sala Iosif Episcopul a Casei Sfântului Calinic ale Centrului Eparhial, la o serie de manifestări cultural-religioase, prilejuite de împlinirea a 130 de ani de la plecarea în Țara de peste Veac a poetului național Mihai Eminescu.

15 Iunie 2019
  • Poetul Mihai Eminescu va fi omagiat la împlinirea a 130 de ani de la plecarea în Țara de peste Veac

Sâmbătă, 15 iunie 2019, Arhiepiscopia Râmnicului și Forumul Cultural al Râmnicului organizează o serie de manifestări duhovnicești-culturale, prilejuite de împlinirea a 130 de ani de la plecarea în Țara de peste Veac a poetului Mihai Eminescu.

10 Iunie 2019
  • Recital din lirica eminesciană la Râmnicu-Vâlcea

Râmnicenii sunt invitați să participe sâmbătă, 15 iunie, ora 10:30, în sala Iosif Episcopul a Casei Sfântului Calinic a Arhiepiscopia Râmnicului, un recital extraordinar din lirica eminesciană, susținut de actrița Lamia Beligan. Recitalul va fi acompaniat la pian de prof. Galina Nemțanu, oboi - Dorin Farcaș, chitară - pr. prof. dr. Siluan-Dumitru Scurtu. De asemenea, invitată la acest eveniment, pentru un moment artistic, este soprana Monica-Valentina Scurtu.

10 Iunie 2019
  • Mihai Eminescu omagiat de tinerii din Parohia Băbeni I

De  Ziua Culturii Naționale, Parohia Băbeni I în parteneriat cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea, Liceul „George Țărnea” și Casa de Cultură „Dragoș Vrânceanu” din Băbeni au organizat la statuia poetului Mihai Eminescu din fața Mănăstirii Ostrov un moment cultural.

16 Ianuarie 2019
  • Poetul Mihai Eminescu omagiat la 169 de ani de la naștere

De Ziua Culturii Naționale, marți, 15 ianuarie, poetul Mihai Eminescu a fost omagiat la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului.

15 Ianuarie 2019
  • Mihai Eminescu a fost omagiat în fața teiului și a statuii sale de la Centrul Eparhial al Râmnicului

Slujba de pomenire săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, urmată de manifestările duhovnicești culturale desfășurate vineri, 15 iunie 2018, în fața teiului și a statuii poetului Mihai Eminescu de la Centrul Eparhial al Râmnicului, au reașezat în conștiința celor prezenți sentimentul respectului valorilor naționale.

15 Iunie 2018
  • Slujbă de pomenire pentru poetul Mihai Eminescu, în Protoieria Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la împlinirea a 129 de ani de la moartea poetului Mihai Eminescu, vineri, 15 iunie, la Parohia Adormirea Maicii Domnului din municipiul Drăgășani a fost oficiată o slujbă de pomenire de către  părintele protoiereu Ion Dumitrașcu, împreună cu un sobor de preoți. La final, părintele protoiereu a adresat un cuvânt de învățătură persoanelor prezente la acest moment de rugăciune și re­cu­noștință.

15 Iunie 2018
  • Mihai Eminescu și unitatea neamului românesc

Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la împlinirea a 168 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu

• „Eternul Eminescu” omagiat la Mănăstirea Ostrov

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, luni, 15 ianuarie, la Mănăstirea Ostrov din stațiunea Călimănești, s-a desfășurat cea de-a V-a ediție a manifestării ,,Eternul Eminescu", în contextul Zilei Culturii Naționale a României.

15 Ianuarie 2018
  • Mihai Eminescu, omagiat în cadrul spectacolului literar artistic organizat la Centrul Eparhial

În prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a oficialităților locale, oameni de cultură, preoți, profesori și elevi, la Sala Iosif Episcopul  a Casei Sfântul Calinic s-a desfășurat spectacolul literar artistic dedicat poetului național Mihai Eminescu.

15 Ianuarie 2018
  • Slujbă de pomenire și manifestări culturale dedicate poetului național Mihai Eminescu

Luni, 15 ianuarie 2018, de Ziua Culturii Naționale, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie  a săvârșit slujba de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu în Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” și în piațeta Centrului Eparhial unde, la inițiativa Înaltpreasfinției Sale, a fost așezat bustul poetului, după care, în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Calinic au fost organizate o serie de activități culturale.

15 Ianuarie 2018
  • Manifestările culturale „Dor de Eminescu ...”

Joi, 15 iunie, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, s-au desfășurat manifestările spiritual-culturale dedicate poetului Mihai Eminescu.

15 Iunie 2017