Mănăstirea Cozia ÎPS Varsanufie

• 602 ani de la trecerea la Domnul a voievodului Mircea cel Bătrân

Clerici, oameni de cultură și elevi de la instituții de învățământ au participat vineri, 31 ianuarie, la slujba de pomenire a lui Mircea cel Bătrân, voievod al Țării Românești și ctitor al Mănăstirii Cozia. Slujba Parastasului a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

1 Februarie 2020
  • Înaltpreasfințitul Varsanufie: „Mărturisirea Sfintei Treimi am primit-o ca adeverire de la Însuși Fiul lui Dumnezeu, de la proorocii Vechiului Testament, de la Sfinții Apostoli și de la Părinții participanți la sinoadele ecumenice”

Praznicul Sfintei Treimi a fost așezat, drept mărturie a credinței statornice a poporului român, ca sărbătoare a hramului pentru numeroase ctitorii voievodale, schituri și biserici de enorie din Arhiepiscopia Râmnicului, printre care și al Mănăstirii Cozia.

5 Iunie 2017