Bucuria Învierii Domnului exprimată prin cântare la Parohia Horezu I

5 Mai 2019 / Învățământ

Elevi de la Clubul Copiilor din municipiul Horezu au susținut un scurt recital de cântări pascale la biserica cu hramul Intrarea în biserică a Maicii Domnului, a Parohiei Horezu I. Îmbrăcați în costume populare, copiii au participat la Sfânta Liturghie, la finalul căreia, în prezența preotului paroh Mihai Cârțan, protoiereul Protopopiatului Horezu, și a credincioșilor, au exprimat bucuria praznicului Învierii Domnului prin cântările specifice perioadei pascale. Alături de elevii de la Clubul Copiilor a fost masterandul Mihai Cîrțan, care a interpretat cântări de la slujba Învierii Domnului. Între Clubul Copiilor și Parohia Horezu I a fost încheiat un parteneriat, prin intermediu căruia sunt desfășurate activități religios-educaționale.