mănăstire

• Pronaosul - „Sala-tezaur” a Mănăstirii Cozia

Sub aspect patrimonial, pronaosul Mănăstirii Cozia este o adevărată „sală-tezaur” pentru că ea adăpostește nu numai mormintele voievodale, ci şi cea mai veche realizare în frescă din această vatră monahală, datând din secolul al XIV-lea.

7 Februarie 2022
  • Biserica Mănăstirii Govora

Maica Domnului ocrotitoarea așezămintelor mănăstirești din Arhiepiscopia Râmnicului

Cinstirea deosebită de care Maica Domnului s-a bucurat în rândul obștilor monahale s-a arătat și prin numeroasele biserici și mănăstiri ridicate în ținutul Vâlcii.

14 August 2020
  • Hramul Mănăstirii Surpatele

În regiunea dealurilor, cu „liniile ei armonioase, cu vegetaţie splendidă şi cu pomi fructiferi” de pe valea Otăsăului, în comuna Frânceşti, satul Surpatele, se află Mănăstirea Surpatele.

4 Iunie 2017
  • Mănăstirea Cozia

Scăldându-şi zidurile încărcate de istorie în valurile tumultoase ale înaltelor talazuri ale Oltului, care îşi adună apele risipite printre stâncile abrupte ale trecătorii, Mănăstirea Cozia e situată într-unul din peisajele carpatine cele mai pitoreşti, constituind una dintre mândriile Olteniei şi spiritualităţii româneşti.

17 Iunie 2016