ITO

• „Noi plecăm d-a colinda”, spectacol de colinde organizat de Asociația Tinerilor Ortodocși „Sfântul Valentin” Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Asociația Tinerilor Ortodocși „Sfântul Valentin” Vâlcea, a organizat duminică, 17 decembrie, un spectacol de colinde, intitulat „Noi plecăm d-a colinda”.

19 Decembrie 2023
  • Tineri vâlceni, reprezentanți ai Arhiepiscopiei Râmnicului, participă la ITO 2019

Un grup de 50 de tineri din Arhiepiscopia Râmnicului, însoțiți de preoți și cadre didactice, participă în perioada 5-8 septembrie, la Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO) – 2019, care este organizată de Arhiepiscopia Craiovei. La acest eveniment este prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie. Totodată, în cadrul programului artistic de la deschiderea evenimentului, a susținut un scurt recital și Formația vocal-instrumentală de muzică veche a Arhiepiscopiei Râmnicului.

6 Septembrie 2019
  • Tineri din Arhiepiscopia Râmnicului la ITO 2018

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, prin Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul, 40 de tineri din Arhiepiscopia Râmnicului au participat la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși, eveniment ce s-a desfășurat la Sibiu în perioada 6-9 septembrie.

10 Septembrie 2018
  • Mii de tineri şi credincioşi s-au rugat împreună cu Patriarhul Daniel la Catedrala Naţională

Mii de tineri ortodocşi din lumea întreagă prezenţi la ITO 2016, dar şi credincioşi din Bucureşti şi din ţară, au participat duminică, 4 septembrie 2016, la prima Sfântă Liturghie oficiată de Patriarhul României la Catedrala Naţională.

6 Septembrie 2016
  • Bucuria comuniunii și dinamica misiunii creștine

Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la festivitatea de încheiere a Întâlnirii Tineretului Ortodox din Toată Lumea, București, 1-4 septembrie 2016:

• Atelierele ITO2016: Nevoile tinerilor și răspunsurile Bisericii

A doua şi ultima zi a atelierelor de lucru din cadrul #ITO2016 i-a reunit pe tineri în comuniune şi conlucrare. Dezbaterile de astăzi, 3 septembrie 2016, s-au desfăşurat având ca temă: Nevoile tinerilor și răspunsurile Bisericii – comunicare adecvată/ neadecvată; suficientă/insuficientă.

Subcategorii pentru activităţile în echipă au fost: