IPS Irineu

• Hram, sfinţirea picturii bisericii și târnosirea paraclisului la Mănăstirea Gruiu Lupului

Numeroşi credincioşi au participat duminică, 20 octombrie, la slujba de sfinţire a picturii bisericii, respectiv la slujba de târnosire a paraclisului Mănăstirii Gruiu Lupului, din comuna vâlceană Racoviţa, în ziua prăznuirii ocrotitorului acestei mănăstiri, Sfântul Cuvios Gherasim din Kefalonia. Sfintele slujbe au fost săvârşite de Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Craiovei și Mitropolit al Olteniei, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurați de un numeros sobor de preoți și diaconi.

21 Octombrie 2019
  • Hramul de vară al Mănăstirii Hurezi

În ziua prăznuirii Sfinților Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și sfetnicul Ianache, Mănăstirea Hurezi, cea mai de seamă ctitorie brâncovenească, se îmbracă în haine de sărbătoare. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de 6 ierarhi, condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Craiovei și Mitropolit al Olteniei.

16 August 2019
  • Cinstirea Sfântului Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistriţa

Pomenirea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul a adunat la Mănăstirea Bistriţa  sute de credincioși din toată ţara, care s-au închinat la racla în care sunt așezate moaștele sfântului și au participat la Sfânta Liturghie săvârșită un sobor de unsprezece ierarhi.

21 Noiembrie 2017
  • Sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistrița

În ziua de prăznuire a Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Mănăstirea Bistrița şi-a sărbătorit ocrotitorul, primind totodată pe toți pelerinii care s-au închinat la racla în care sunt așezate moaștele sfântului.

20 Noiembrie 2016
  • Sosirea delegațiilor Patriarhiei Române, a Patriarhiei Antiohiei și a Patriarhiei Georgiei în Arhiepiscopia Râmnicului

O numeroasă delegaţie patriarhală a sosit în seara zilei de marţi, 27 septembrie, în Arhiepiscopia Râmnicului, păstorită de Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul între anii 1705-1708.

27 Septembrie 2016
  • Cârja arhierească a Sfântului Antim Ivireanul

Cârja arhierească a Sfântului Antim Ivireanul, la Catedrala din Râmnic

Cârja arhierească a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, care a fost Episcop al Râmnicului între anii 1705 - 1708, păstrată până astăzi în Muzeul Eparhial din Râmnicu Vâlcea, a fost restaurată și așezată spre închinare în Catedrala Arhiepiscopală, alături de celelalte Sfinte Moaște.

20 Februarie 2016