Parohia Vlădeşti

Ziua Eroilor la Parohia Vlădeşti

16 Iunie 2016 / Învățământ

De Ziua Înălţării Domnului a fost celebrată Ziua Eroilor, sărbătoare naţională a poporului român în memoria celor căzuţi de-a lungul veacurilor pe câmpurile de luptă, pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.

La iniţiativa doamnei Domnica Mecherel, directoarea Şcolii Gimnaziale “Grigore Mihăescu” din comuna Vlădeşti, cadrele didactice, Paul Nedelcu - Religie, Mioara Cârstea - Limba română, Ion Popescu - Matematică, au însoţit mai multe clase de elevi la Sfânta Liturghie. La finalul Parastasului în cinstea Eroilor Neamului, grupul coral al şcolii a interpretat cântece patriotice, iar domnul primar a rostit un cuvânt înălţător. Ca în fiecare an, domnul viceprimar a pregătit daruri pentru elevii participanţi.