Ziua Centenarului în Parohia Foleștii de Sus, Protopopiatul Horezu

4 Decembrie 2018 / Învățământ

Marea Unire de la 1 decembrie 1918 a fost sărbătorită în parohia Foleștii de Sus, cu mare bucurie și respect deosebit pentru eroii, ostașii și luptătorii românii  care s-au jertfit și au luptat pentru împlinirea acestui vis de veacuri.

Ca semn de mulțumire lui Dumnezeu la acest ceas aniversar, părintele Vasile-Emanoil Găman a oficiat Sfânta Liturghie, apoi slujba de parastas pentru pomenirea tuturor eroilor din toate timpurile și din toate locurile, împreună cu un ales sobor de preoți. Momentul a continuat cu depunerea coroanelor de flori la Monumentul Eroilor din curtea bisericii parohiale de către oficialitățiile comunei Tomșani, cadrele didactice și elevii Școlii Gimnaziale Tomșani – Foleștii de Sus și enoriașii parohiei. Centenarul Marii Uniri a fost marcat prin slujba de Te Deum și alocuțiuni rostite de primarul Dumitru Pearcu, profesorul Laurențiu Stilea și educatoarea Dorina Tomescu. Sărbătoarea s-a încheiat cu un spectacol de poezii și cântece patriotice, susținut de corul Aghiofilia al parohiei Foleștii de Sus și elevi ai școlii îndrumați de părintele paroh și doamna bibliotecar Georgeta Cârstea.