Sfântul Apostol și Evanghelist Matei prăznuit la Parohia Şerbănești-Ştefănești

17 Noiembrie 2016 / Învățământ

Miercuri, 16 noiembrie, la Parohia Şerbănești-Ştefănești din Protopopiatul Drăgășani a fost cinstit Sfântul Apostol și Evanghelist Matei, ocrotitorul sfântului locaș. În seara zilei de 15 noiembrie, după slujba privegherii, Părintele Ioan Lăzărescu a susţinut cateheza ,,Activitatea misionară a Sfântului Apostol și Evanghelist Matei”.

Sfântul Apostol și Evanghelist Matei a scris cel dintâi Sfânta Evanhelie în limba greacă, dialectul aramaic. În Evangelia sa, Sfântul Apostol și Evanghelist Matei n-a dorit intenţionat să descrie în întregime viaţa Domnului Hristos, ci mai mult activitatea Domnului în Galileea, evocând diferite momente din viaţa Mântuitorului Iisus Hristos, în legătură cu proorociile din Vechiul Testament, pentru a dovedi cititorilor săi iudeo-crestini galileieni că Iisus este cu adevărat Mesia cel făgăduit de profeţi”, a subliniat Părintele.