Parohia Valea Bisericii - Orlești

Să ne cinstim părinţii, să ne iubim copiii!

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi prin îndrumarea Sectorului de Învăţământ şi activităţi cu tineretul al Arhiepiscopiei, în Parohia Valea Bisericii,Orleşti s-a desfăşurat activitatea catehetică "Să ne cinstim părinţii, să ne iubim copiii!"

Dumincă, 05 iunie 2016 la Sfânta Liturghie au participat mai mulţi tineri purtând straie populare, alături de părinţii şi bunicii lor, mulţumind lui Dumnezeu pentru "darul vieţii" şi arătând că familia creştină, formată din bărbat, femeie şi copii este o binecuvântare şi icoană a iubirii divine faţă de umanitate.

Pentru a cultiva mai intens comuniunea de iubire şi respect dintre părinţi şi copii, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a numit începând cu anul 2009, prima duminică după data de 1 iunie Duminica Părinţilor şi a Copiilor, aşa cum găsim trecut şi în calendarele noastre. Astfel, în cuvântul său de învăţătură, părintele paroh, Siia Luca-Georgian a îndemnat pe părinţi să acorde mai mult timp copiilor prin comunicare şi ajutor în a-şi păstra sănătatea sufletească şi trupească, făcând bine şi bucurând pe cei din jur. Tinerii prezenţi în biserica au fost îndemnaţi să cinstească şi să-i iubească pe părinţii şi bunicii lor, rugându-se pentru ei, întrucât prin ei Dumnezeu le-a dăruit viaţă şi sunt sprijiniţi să crească şi să sporească în iubirea faţă de Dumnezeu şi faţă de oameni.

În încheiere, copiii au prezentat un scurt recital de cântece religioase şi populare, învăţate la orele catehetice săptămânale şi au împărţit celor prezenţi daruri pregătite chiar de ei, arătând prin toată implicarea şi credinţa lor cât de importantă şi frumoasă este Familia Creştină, consolidată pe temelia valorilor evanghelice perene.