„Să fii şi tu un Moş Crăciun” – la Parohia Brezoi I

20 Decembrie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsarsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Brezoi I începând încă din luna noiembrie se pregăteşte pentru continuarea unui vechi proiect ce a devenit  tradiţie şi anume proiectul intitulat „Să fii şi tu un Moş Crăciun”.

Proiectul se derulează prin intermediul unor ateliere de creaţie, ateliere de păstrare şi promovare a tradiţiilor dar şi prin acţiuni caritabile.

Prin intermediul atelierului creativ, copiii aflaţi sub îndrumarea Pr. Prof. Chima Vasile şi a Pr. Paroh Preoteasa Daniel, dar şi a voluntarilor din cadrul comitetului parohial, au confecţionat cocarde tricolore pentru ziua de 1 Decembrie şi diferite decoraţiuni pentru Crăciun.Produsele realizate de copii, au fost comercializate chiar de către ei în scop caritabil.

Proiectul îşi propune şi promovarea şi păstrarea tradiţiilor, aşa că în toată această perioadă copiii au învăţat colinde şi s-au pregătit pentru participarea la diferite concursuri şi festivaluri de colinde din judeţ.

Acţiunile caritabile din cadrul proiectului au ca ţintă familii nevoiaşe, bărâni singuri dar şi cazuri mai deosebite ale unor copii ce au nevoie de medicamente ori de intervenţii chirurgicale.