Pricesne și cântece religioase la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din Râmnicu-Vâlcea

21 Aprilie 2023 / Învățământ

În Săptămâna Luminată, la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din Râmnicu-Vâlcea au avut loc mai multe întâlniri cu elevii Școlii Gimnaziale Nr. 4, care au participat la activitățile catehetice și au susținut un recital de pricesne și cântece religioase.

„Pricesnele sunt forme de mărturisire a credinței dreptmăritoare, pentru că, spune Domnul Hristos: „Eu sunt învierea şi viața; cel ce crede în Mine, va trăi” (Ioan XI, 25).
Deopotrivă, toți cei prezenți au așezat în inimile lor bucuria izvorâtă din Învierea Mântuitorului Hristos, pentru că la acest Praznic «toate s-au umplut de lumină», a accentuat părintele Bogdan Iulian Vieru, parohul bisericii.