Pelerinaj organizat de Centrul Catehetic pentru adulți Sfântul Ioan Botezătorul

7 Iulie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, încheierea  cursurilor catehetice pentru adulți, desfășurate în perioada octombrie 2016 - iulie 2017, s-a realizat în cadrul unui pelerinaj la mănăstirile din Oltenia de sub munte, Țara Făgărașului și ținutul Argeșului.

Pelerinajele organizate de Centrul Catehetic pentru adulți Sfântul Ioan Botezătorul au ca scop descoperirea şi cunoaşterea spiritualității și istoriei vetrelor monahale. „Participanții la cursurile catehetice pentru adulți sunt persoane preocupate de permanenta formare intelectuală și duhovnicească, fapt pentru care activitățile sunt proiectate ca fiind interactive și cu participarea unor personalități care excelează în diferite domenii de cultură, educație, sănătate. În același timp sunt organizate și evenimente cu caracter duhovnicesc, cultural și recreativ, care favorizează consolidarea unității de grup dar și posibilitatea manifestării creativității participanților. Pelerinajele la care participăm ne oferă prilejul de a vizita mănăstirile de tradiție dar și de a ne întâlni cu părinți duhovnici care, prin povățuirile împărtășite, ne ajută la creșterea duhovnicească a fiecăruia dintre noi. Totodată, mănăstirile adăpostesc colecții muzeale de carte veche, icoane pe sticlă și lemn, iar atelierele organizate aici sunt păstrătoare ale tradițiilor autententice”, a precizat Părintele Nicolae Proteasa, coordonatorul Centrului Catehetic pentru adulți Sfântul Ioan Botezătorul.