Parohia Ionești a oferit daruri copiilor din comunitate

1 Iunie 2018 / Învățământ

Cu prilejul sărbătoririi zilei de 1 Iunie, părintele Marius Cornăcel de la Parohia Ionești, Protopopiatul Drăgășani, a oferit daruri copiilor școlii din localitate.

Prezența părintelui a constituit prilejul de a-i răsplăti pe cei mici pentru participarea la activitățile desfășurate în cadrul parteneriatului dintre școală și biserică pe parcursului acestui an școlar, activități în care au fost prezentate tradiții și obiceiuri locale inițiate în jurul bisericii din comunitate, au fost comemorați eroii care s-au jertfit pentru unitatea națională și libertatea poporului român și a credinței creștine. Întâlnirea a prilejuit inițierea unor dezbateri pe tema conlucrării dintre Familie, Biserică și Școală în formarea și educarea copiilor.