Moment patriotic de Ziua Eroilor la Parohia Ionești II

8 Iunie 2019 / Învățământ

Din binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Varsanufie, prin coordonarea Sectorului Învătâmânt și Activități cu Tineretul, la Parohia Ionești II a avut loc slujba de pomenire a eroilor.

În fața monumentului eroilor din incinta parcului parohial, după comemorarea eroilor s-a ținut un program patriotic religios susținut de elevii de la Școala Ionești, coordonați de domnii profesori de religie și muzică. S-au rostit poezii și cântece patriotice evocate eroilor români căzuți la datorie pentru apărarea țării și a Bisericii neamului românesc. La sfârșit, părintele paroh a ținut un cuvant de învățătură îndemnând tinerii să urmeze dragostea de neam și de Biserică așa cum au arătat-o eroii români.

Activitatea a continuat la Căminul de bătrâni „Sfântul Nicolae” unde parintele Constantin Diaconu au oferit daruri persoanelor care beneficiază de îngrijire.