Parohia Ionești II

Moment patriotic de Ziua Eroilor la Parohia Ionești II

13 Iunie 2016 / Învățământ

Din binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Varsanufie, prin coordonarea Sectorului Învătâmânt și Activități cu Tineretul, astăzi, 9 iunie 2016, la Parohia Ionești II după oficierea Sfintei Liturghii de către preotul paroh Consatntin Diaconu cu prilejul praznuirii Înălțării la cer a Domnului Iisus Hristos, în fața numeroșilor credincioși participanți a avut loc slujba de pomenire a eroilor din aceasta comunitate și nu numai.

În fața monumentului eroilor din incinta parcului parohial, după comemorarea eroilor s-a ținut un frumos program patriotic religios susținut de elevii de la Școala Ionești, coordonați de domnii profesori de religie și muzică. S-au rostit poezii și cântece patriotice evocate eroilor români căzuți la datorie pentru apărarea țării și a Bisericii neamului românesc. La sfârșit, părintele paroh a ținut un cuvant de învățătură îndemnând tinerii să urmeze dragostea de neam și de Biserică așa cum au arătat-o eroii români, după care enoriașii prezenți împreună cu elevii au fost invitați la o agapă frățească.