Cateheză și rugăciune la Parohia Călimănești II

6 Octombrie 2023 / Învățământ

La începutul lunii octombrie, la Parohia Călimănești II, au avut loc o serie de activități catehetice, dedicate cinstirii Sfântului Acoperământ al Maicii Domnului și minunii săvârșite de Mântuitorul Hristos, Care l-a înviat pe fiul văduvei din Nain.

Membrii Centrului catehetic al parohiei, au desfăşurat mai multe activităţi educative, principalul obiectiv al acestora fiind însuşirea învăţăturilor teoretice, aplicate practic în viaţa copiilor şi în viaţa credincioşilor.
Astfel, cei mici au colorat icoane alături de colegii lor, după care le-au expus în pridvorul bisericii parohiale pentru a fi admirate de credincioși.
În cadrul cuvântului de învățătură adresat celor prezenți, părintele paroh Iulian Lixandra, a reliefat faptul că: „Învierea fiului văduvei din Nain este, aşadar, proorocia Învierii lui Hristos, anticiparea biruinţei asupra morţii şi taina euharistică a iubirii lui Dumnezeu pentru maica Sa şi pentru toţi oamenii care Îl nasc pe El în inimile lor, prin rugăciune şi Sfintele Taine”.
La finalul acestor activități, cei prezenți au primit din partea parohiei câte un Acatist cu Acoperământul Maicii Domnului, pentru a continua și acasă preacinstirea Născătoarei de Dumnezeu.