Cateheză cu bătrânii în Centrul de zi ,,Dreptul Simeon” al Parohiei Târg Horezu

22 Ianuarie 2018 / Învățământ

Cu binecucântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protopopiatul Horezu se derulează proiecte catehetice care vizează nu doar pe copii, ci și activități catehetice la care participă enoriași de vârsta a doua și a treia.

Unul din acest gen de proiecte se derulează și în Parohia Târg Horezu. În centrul de zi pentru bătrâni ,,Dreptul Simeon”, din cadrul parohiei amintite al cărei paroh este părintele Constantin - Dorel Vulpe, a avut loc prima întâlnire cu enoriașii vârstnici din Horezu. Lucrările au început cu slujba Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos și au continuat cu cateheza Datoriile creștinului față de Dumnezeu, față de aproapele și față de sine – Faptele milei trupești și sufletești.