Proiectul „LĂSAȚI COPIII SĂ VINĂ LA MINE!” de la Parohia Vlădești

29 Octombrie 2023 / Învățământ

În urma parteneriatului educațional „LĂSAȚI COPIII SĂ VINĂ LA MINE!", încheiat între Parohia Vlădești și Grădinița Vlădești, joi, 26.10.2023, copiii de la grădiniță au fost prezenți la biserica parohială, unde au participat la Sfânta Liturghie, săvărșită în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, cei mici au luat parte la cateheza rostită de părintele paroh Andrei-Ovidiu Leonte, unde le-au fost explicate următoarele: semnificația sărbătorii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir și importanța cinstirii sfintelor icoane.
La sfârșit, bucuria a fost mare, întru-cât, toți preșcolarii au fost serviți cu fructe, dulciuri și gogoșele.