Atelier de creație la Parohia Călimănești II în ziua comemorării sculptorului Constantin Brâncuși

20 Februarie 2023 / Învățământ

La împlinirea a 147 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brâncuși, în cadrul Cercului de creație al Parohiei Călimănești II copiii au învățat despre simplificarea formei și utilizarea repetiției, care sunt elemente definitorii ale stilului și abordării marelui artist.

De asemenea, au învățat despre importanța spațiului gol și a relației dintre formă și spațiu în creațiile sale sculpturale. Ei au aplicat aceste elemente în propriile lucrări folosind lutul, care  are o textură fină și plăcută, fiind un material ușor de folosit, ajutându-i pe copii să își dezvolte abilitățile creative. În cadrul acestui atelier, copiii au explorat și au învățat tehnici de modelare în lut, descoperind în același timp și câteva dintre cele mai interesante opere realizate de Constantin Brâncuși.