Activităţi cu tinerii în Parohia Budeşti

26 Noiembrie 2017 / Învățământ

La începutul Postului Nașterii Domnului, la iniţiativa preoţilor de la parohia Budeşti, Biserica Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din localitate a răsunat de glasurile copiilor prezenţi la rugăciune. Însoţiţi de profesorul de Religie, Bogdan Andronie, de părinţi şi bunici, cei mici au participat la Sfânta Liturghie, cu prilejul praznicului Intrării Maicii Domnului în Biserică şi al pomenirii Sfântului Stelian Paflagonul, considerat ocrotitorul pruncilor şi al familiei creştine. Într-o deplină atmosferă duhovnicească, ei au dat răspunsurile la strană, dimpreună cu corul bisericii, iar la final, după un scurt cuvânt de învăţătură al preotului Laurenţiu Rădoi, au fost programate o serie de activităţi catehetice şi recreative ce se doresc a fi implementate în cadrul parohiei. Bineînţeles, n-au lipsit discuţiile şi întrebările, dar nici veselia şi bucuria copiilor sau ceaiul cald şi gogoşile pufoase dăruite de gazde. „Educaţia tinerilor a devenit o prioritate pentru noi. Zilele trecute am mers la Şcoala Generală din Budeşti pentru a invita copiii la biserică şi a organiza un plan de activităţi. Ne dorim să desfăşurăm ateliere de pictură, desen şi muzică, activităţi sportive, dar şi programe speciale de pregătire pentru elevii din clasa a VIII-a, care vor susţine examenul naţional. În felul acesta îi încurajăm să rămână în biserică, în familiaritate cu sfinţii şi cu Dumnezeu. Nu vrem ca pe viitor copiii noştri să nu mai ştie pe unde este uşa bisericii sau să nu mai înţeleagă semnificaţia Crăciunului şi a Sfintelor Paşti, sărbători care ne strâng pe toţi în jurul familiei în duhul credinţei şi al evlaviei creştine”, a spus părintele Laurenţiu Rădoi.