Parastas pentru Voievodul Mircea cel Bătrân la Mănăstirea Cozia

15 Ianuarie 2019 / Cultural

În ziua de 31 ianuarie se împlinesc 601 de ani de la trecerea la cele veșnice a Voievodului Mircea cel Bătrân, Voievod al Țării Românești  și ctitor al Mănăstirii Cozia.

Mărturia sa spirituală și strădania recunoscută în întreaga lume de a crea relații apropiate între creștinii din diferite state europene, a fost vădită și în lucrarea ctitoricească dar și prin dorința de a fi înmormântat în pronaosul Mănăstirii Cozia pe care, și în felul acesta, a apărat-o peste veacuri.  De aceea, Biserica a rânduit să fie pomenit la Sfânta Liturghie în rândul ctitorilor și să fie săvârșite slujbe de pomenire la momentele comemorative.

Programul manifestărilor duhovnicești-culturale din ziua de joi, 31 ianuarie, este următorul:
- ora 10.00 - Slujba Parastasului în Biserica Sfânta Treime a Mănăstirii Cozia;
- ora 10.45 - Concert de muzică susținut de către Corul Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea;
- Lansarea volumului Mircea cel Bătrân, apărător al dreptei credințe și ctitor de lăcașuri sfinte,  apărut la Editura Praxis.