Manifestări duhovnicești-culturale dedicate Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul

23 Septembrie / Comunicate de Presă

Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul va fi cinstit în mod deosebit în municipiul Râmnicu-Vâlcea, orașul căruia i-a conferit titulatura de „capitală a tipografilor”, devenindu-i ocrotitor spiritual.

Cu prilejul sărbătorii, Arhiepiscopia Râmnicului organizează mai multe manifestări duhovnicești și culturale.

Miercuri, 26 septembrie, la orele 17.30, după slujba Vecerniei de la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae, va avea loc Procesiunea cu Icoana Sfântului Ierarh Antim Ivireanul  pe următorul traseu: Catedrala Arhiepiscopală - B-dul Nicolae Bălcescu - Str. Constantin Brâncoveanu -  Biserica Sfântul M.Mc. Dumitru - Paraclisul Arhiepiscopal Buna Vestire - B-dul Calea lui Traian - Biserica Toți Sfinții - Catedrala Arhiepiscopală.

Joi, 27 septembrie, la orele 09.00, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârși Sfânta Liturghie la Mănăstirea Antim din municipiul Râmnicu-Vâlcea.