„Av paś o Del - Vino lângă Dumnezeu”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în data de 2 iulie, s-au continuat acțiunile social-filantropice inițiate de către părintele Nicolae-Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de misiune pentru rromi, din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului, prin care au fost dăruite haine, încălțăminte și alimente familiior de rromi din localitatea Lungești. Activitatea s-a desfășurat cu sprijinul Părintelui Consilier Moga Nicolae și prin suportul material al Parohiei Voineasa.

Prin activitățile educative și sociale desfășurate, Biroul de catehizare a rromilor își propune identificarea situațiilor de criză cu care se confruntă membrii acestei etnii, oferind în același timp sprijin în vederea promovării toleranței și a respectului în cadrul comunităților parohiale. Această acțiune s-a desfășurat în cadrul programului „Av paś o Del - Vino lângă Dumnezeu”.