Procesiunea de Florii în Protoieria Drăgășani

31 Martie 2018 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie s-a desfășurat și în municipiul Drăgășani tradiționala Procesiune de Florii.

Slujba Vecerniei cu Litie a Praznicului Intrării Domnului în Ierusalim a fost oficiată în biserica Adormirea Maicii Domnului din municipiul Drăgășani de către părintele protoiereu Ion Dumitrașcu în mijlocul unui sobor de preoți. În cuvântul său de învățătură, părintele protopop i-a îndemnat pe toți cei prezenți „la înmulțirea credinței, a gesturilor de bunătate și comuniune dintre semeni, la pace și bucurie, ca daruri ale Duhului Sfânt revărsat peste cei ce-L mărturisesc pe Hristos în viața aceasta, asemenea pelerinului ce caută patria cerească. Stâlpările, ramurile de finic și florile purtate de fiecare dintre noi în această seară de dinaintea începutului Sfintelor Pătimiri închipuiesc mărgăritarele faptelor noastre bune, postul, rugăciunea și dragostea, buchet al virtuțiilor creștinești. Fiecare biserică de pe drumul Procesiunii noastre este de fapt cetatea Ierusalimului Ceresc, așa cum rostește Arhiereul la sfințirea unei biserici, Luminează-te noule Ierusalime, că Slava Domnului peste tine a răsărit. Să facem prin urmare și noi, din trupurile noastre o cetate și o cale a Mântuitorului și Împăratului nostru Iisus Hristos, care pentru a noastră mântuire a șezut pe mânzul asinei!”