Lucrările Cercului pastoral Măciuca

18 Martie 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 17 martie 2017, la Parohia Măciuca Bocșa, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral Măciuca din Protoieria Drăgășani.

După săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, a fost susținută lucrarea cu tema „Teologia icoanei - prevederi canonice, juridice și ermineutice privitoare la icoana și pictura bisericească”  de către Părintele Gheorghe Constantin de la Parohia Maciuca Bocsa. În partea a doua a întâlnirii au avut loc discuții privitoare la păstrarea disciplinei canonice în ceea ce privește pictura bisericească și discutii privitoare la siguranța și modul de utilizare a internetului.
La întrunire a fost prezent și domnul primar al Comunei Măciuca, Mugur Mărcoianu, însoțit și de alte persoane din rândul autorităților publice locale.