Cercul pastoral „Valea Lotrului”

Întrunirea Cercului pastoral „Valea Lotrului” la Parohia Brezoi I

10 Iunie 2016 / Administrativ

Marţi, 7 iunie 2016, Parohia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” Brezoi I din oraşul Brezoi, Protopopiatul Călimăneşti, Judeţul Vâlcea, a fost gazda întâlnirii membrilor Cercului pastoral „Valea Lotrului” la care au participat Pr. Dr. Preoteasa Daniel, Pr. Prof. Chima Vasile (Parohia Brezoi I), Pr. Şerban Daniel, Pr. Cârmici Sorin (Parohia Brezoi III), Pr. Ionescu Gabriel (Parohia Călineşti) şi Pr. Rogoz Marius (Parohia Malaia), alături de elevi ai Liceului „Gheorghe Surdu” din Brezoi şi alţi invitaţi.

Întrunirea, ţinută cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, şi dedicată „Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti”, a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii, după care Pr. Chima Vasile Marian, preot II la Parohia Brezoi I, a susţinut referatul „Antim Ivireanul – Didahii”, în care a prezentat, bine structurat, frumoasa operă omiletică a distinsului ierarh. Au urmat discuţii, moderate de Pr. Dr. Preoteasa Daniel, coordonatorul cercului, asupra temei propuse dar şi asupra altor probleme și aspecte pastorale, administrative şi gospodăreşti din fiecare parohie de pe frumoasa vale a Lotrului.

În încheiere, s-a hotărât ca următoarea întâlnire a preoţilor din cadrul Cercului pastoral “Valea Lotrului”, să aibă loc în toamna acestui an la Parohia Brezoi III.