Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Mihăeşti II

7 Februarie 2018 / Administrativ

Luni, 5 februarie, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Mihăești II, din satul Mihăești, comuna Mihăești, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

Lucrările cercului pastoral au debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum, urmată de susținerea prelegerii cu tema „Unitatea de credință - temelie a unității Bisericii”, de către părintele Turcu Ion, preot paroh la Parohia Mihăești II.

„Mântuitorul Iisus Hristos S-a rugat pentru Biserica Sa. El S-a rugat ca toţi cei care cred în El "să fie una". Se roagă pentru unitate, deoarece ştie că în lume există lucrarea vrăjmaşului diavol, care caută să separe, să despartă şi să învrăjbească. Prin aceasta, Mântuitorul Iisus Hristos ne arată că nu este suficient să vorbim despre unitatea Bisericii, ci trebuie să ne şi rugăm pentru ea; să ne rugăm ca să putem păstra dreapta credinţă, să ne rugăm ca să putem păstra dreapta vieţuire şi să ne rugăm ca să putem păstra sfânta unitate de credinţă şi iubire, comuniunea laolaltă între toţi cei care cred în Tatăl, în Fiul şi în Sfântul Duh ca fiind Dumnezeu adevărat, Izvorul vieţii şi al iubirii veşnice”, a subliniat părintele.

După prezentare s-au purtat discuții pe marginea temei susținute, dezbătându-se apoi probleme de ordin misionar-pastoral, cultural, social-filantropic şi administrativ, apărute în cadrul vieţii şi activităţii preoţilor şi enoriaşilor din parohii.

În încheiere, părintele Miulescu Radu Constantin, responsabil de lucrările cercului, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

Întrunirea preoţilor din Cercul pastoral „Băbeni” a fost un prilej de sporire a comuniunii şi de intensificare a colaborării între preoţi, manifestarea încadrându-se în rândul evenimentelor dedicate „Anului omagial al unității de credință și neam și Anului comemorativ al făuritorilor ­Marii Uniri (din 1918)”, în Patriarhia Română.