Pelerinaj de Florii

Sâmbătă, 23 aprilie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a fost organizat pelerinajul de Florii.

În Orașul Horezu, începând cu orele 17 s-a desfăşurat Procesiunea de Florii, la care au participat preoții din Protopopiatul Horezu. Acţiunea a început cu slujba Vecerniei în Biserica cu hramul Naşterea Maicii Domnului din incinta Protoieriei. Părintele Constantin Vulpe a rostit un cuvânt de învățătură pentru pregătirea pelerinilor, după care s-a mers pe itinerarul - Protoierie - Primăria Horezu - Liceul Constantin Bâncoveanu - Biserica Parc cu hramul Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Aici s-a continuat slujba Vecerniei cu litia și s-a sfârșit cu rugăciunea pentru pelerini.

Un Sfat duhovnicesc plin de bucurie sufletească a fost rostit la final de părintele Dumitru Diaconu de la parohia Foleștii de jos.La procesiune au venit foarte mulți credincioşi și copii din parohiile apropiate.