Procesiuni cu sfintele icoane în parohiile Boişoara şi Găujani din Protoieria Călimănești

7 Martie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Parinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Parohiile Boişoara şi  Găujani din Protoieria Călimăneşti în Duminicii Ortodoxiei, s-au organizat  procesiuni cu Sfintele Icoane.

La Parohia Boișoara, procesiunea a început după Sfânta Liturghie, copiii purtând icoane pictate de ei în cadrul atelierului de pictura pe sticlă organizat în parohie.
 Credincioşii au făcut popas la fiecare troiţă din localitate, iar preotul paroh Mihai Cristian Mitu a rostit rugaciuni de sfintire a icoanelor.

La procesiunea organizată în Parohia Găujani au participat alături de Părintele Consilier Moga Nicolae și preoții din parohiile învecinate, credincioși și elevi ai școlii din localitate.

În cuvântul de învățătură transmis, Părintele Consilier a subliniat că „pentru crestinul ortodox, icoana rămâne un mijloc de comunicare a lui Hristos din planul invizibil cu noi cei aflați în lumea materială”.