Cuvioșii de la Turnu și Stânișoara Cuvioșii de la Turnu și Stânișoara
Patru noi sfinți

Cuvioşii de la Turnu și Stânișoara au fost canonizați

25 Februarie 2016 / Viața Eparhiei / Pr. Nifon Dorin Iancu

În ședinţa de lucru a Sfântului Sinod din 24 februarie 2016 s-a hotărât canonizarea Cuvioșilor Daniil și Misail de la Sfânta Mănăstire Turnu, precum şi Cuvioșii Neofit și Meletie de la Sfânta Mănăstire Stănișoara, din Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului.

La Reşedinţa Patriarhală din București s-a desfăşurat, în zilele de 24-25 februarie 2016, şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Întrunirea s-a desfăşurat sub preşedinţia Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României.

În deschiderea lucrărilor, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a anunţat canonizarea Cuvioșilor Daniil și Misail de la Sfânta Mănăstire Turnu şi a Cuvioșilor Neofit și Meletie de la Sfânta Mănăstire Stănișoara, din Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului. Este o bucurie mare pentru că aceşti sfinţi cuvioşi nevoitori au sfinţit cu rugăciunile şi nevoinţele lor pământul Ţării Româneşti în acea zonă, a subliniat Patriarhul României.

Sfinții Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Stânişoara vor fi înscriși în calendar pe 3 septembrie.

Sfinții Cuvioşi Daniil şi Misail de la Turnu vor fi înscriși în calendar pe 5 octombrie.

Proclamarea canonizării celor patru sfinți cuvioși din Eparhia Râmnicului va avea loc în luna septembrie 2016.