Tiparul

• Expoziție inedită de tipărituri georgiene la Biblioteca Județeană Antim Ivireanul din Râmnicu-Vâlcea

Facsimile și cărți vechi, tipărite în limba georgiană la Tiflis (Tbilisi de azi) de către Mihail Ștefanovici – ucenicul Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, au fost expuse miercuri, 10 aprilie, în Aula mare a Bibliotecii Județene Antim Ivireanul din Râmnicu-Vâlcea. La vernisajul expoziției au participat ambasadorul Georgiei la București, reprezentanți ai Arhiepiscopiei Râmnicului și ai autorităților de stat, centrale și locale, oameni de cultură și elevi de la școli din municipiu.

10 Aprilie 2019
  • Tiparul bisericesc la români

În volumul Tiparul bisericesc la români, cei doi autori, Arhimandritul Dr. Veniamin Micle, duhovnic cunoscut și cărturar erudit, și domnul Petre Cichirdan, jurnalist apreciat al ținuturilor vâlcene, reușesc să expună cu claritate istoricul tiparului bisericesc din țara noastră, într-un dialog jurnalistic de certă valoare.
    17 Ianuarie 2017