Chiriarhul Râmnicului a slujit la hramul Facultății de Teologie din Craiova

30 Ianuarie 2018 / Știri din țară

Facultatea de Teologie din Cetatea Băniei şi-a sărbătorit patronii duhovniceşti, miercuri, 30 ia­nua­rie.

Cu acest prilej, la Paraclisul Mitropolitan „Maica Precista” – Dudu din Craiova, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Irineu împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Părinte Sevastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, înconjuraţi de soborul părinţilor profesori de la Facultatea de Teologie din Craiova.

„Este o deosebită bucurie ca în această sfântă zi de sărbătare, închinată Sfinţilor Trei Ierarhi, Facultatea noastră de Teologie să-şi poată prezenta bilanţul, relizările şi planurile de viitor. Încercăm în fiecare zi să ne depăşim pe noi, întrucât avem însămânţată înlăuntru această dinamică a vieţii care ne face să nu stăm nicio clipă pe loc. Suntem angajaţi în lucrarea aceasta pe care Dumnezeu a sădit-o în noi şi tocmai faptul că timpul se scurge este un argument plauzibil pentru existenţa Lui. Nimeni nu poate să mişte acest univers, dacă nu ar exista Cel Atotputernic, care face ca viaţa noastră să aibă un sens. Astfel, noi, în dialogul pe care îl avem cu Dumnezeu ne împărtăşim de lucruri noi şi ne găsim într-o continuă mişcare spre Dânsul. Aşa se face că la Sfânta Liturghie, prin sfintele rugăciuni, ni se împărtăşeşte din preaplinul lui Dumnezeu, din slava cea cerească şi bucuria face ca viaţa să fie frumoasă şi vrednică de trăit. Aşadar, Facultatea noastră îşi duce mai departe această vocaţie în spaţiul Bisericii, pentru Biserică şi pentru poporul nostru românesc. De aceea ne bucurăm întotdeauna de sprijinul celor ce ne ajută, bineştiind că suntem întotdeauna într-o permanentă comuniune şi comunicare. Nu putem să fim singuri şi nici străini unii de alţii. În comuniune şi cuminecare, prin împărtăşirea de Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos, mergem cu toţii mai departe, având pe Sfinţii Trei Ierarhi ajutători”a, a spus IPS Părinte Irineu, potrivit site-ului mitropoliaolteniei.ro.