Mănăstirea Suiești a oferit 14 tablete unor elevi și studenți pentru a-și continua studiile

11 Ianuarie 2021 / Social

Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”- Suiești a oferit tablete mai multor studenți și elevi, oferindu-le astfel posibilitatea de a participa, individual, la cursurile online.

„Întrucât foarte mulți copii încă așteaptă să fie sprijiniți pentru a avea acces la cursuri, prin implicarea unor credincioși, 14 elevi și studenți își vor putea continua studiile. Am considerat că această faptă de sprijinire a tinerilor este absolut necesară și trebuia împlinită”, a subliniat părintele stareț Antim Motorga.

Cele 14 tablete au fost ajuns la patru familii: o familie cu cinci copii, din care doi studenți, doi liceeni și unul la școala generală; o familie care are patru copii, una cu trei copii și alta cu doi.