Activități sociale la Centrul de îngrijire și asistență Milcoiu

4 Octombrie 2018 / Social

Joi, 4 octombrie, părintele protoiereu Nicolae Proteasa împreună cu preoți din Protoieria Râmnicu Vâlcea, elevi ai Seminarului Teologic Sfântul Nicolae și credincioși ai Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul, au vizitat persoanele vârstnice de la Centrul de îngrijire și asistență Milcoiu.

„Activitățile din centre reafirmă grija Bisericii față de cei aflați în suferință, iar misiunea socială este deodată o vocaţie spirituală şi o necesitate practică”, preciza părintele protoiereu, arătând că trebuie sprijinită lucrarea misionară pe care preoții Marian Nica și Silviu Călin o desfășoră în acest centru de îngrijire a bătrânilor. În cadrul vizitei,  beneficiarilor din centru le-au fost oferite alimente și fructe, fiind propuse și alte activități misionare ce urmează a fi desfășurate în perioada următoare.