Parohia Mierleşti

Activitate pastoral-fillantropică în Parohia Mierlești

26 Aprilie 2016 / Social / Pr. Vasile-Emanoil Găman

Activitatea pastoral-fillantropică din Protopopiatul Horezu, continuă să se intensifice cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului. Astfel, în ziua de 25 aprilie 2016, în Parohia Mierleşti din comuna Bărbătești, s-a desfășurat proiectul social-filantropic Nepot pentru o zi.

Această activitate a fost coordonata de preotul Vasile-Petre Botea într-un proiect de parteneriat dintre comitetul parohial și Școala Gimnazială Bărbătești. Acțiunea copiilor din Parohia Mierlești a urmărit renașterea bucuriei și a speranței în inimile vârstnicilor din Centrul de Bătrâni, Ama-Med din comuna Bărbătești, prin oferirea unui mic dar de hrană, cărți de rugăciune și icoane.