slujbă de sfințire

• Sfințirea Paraclisului Mănăstirii Sfântul Gheorghe - Suiești

Duminică, 4 decembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit slujba de sfințire a Paraclisului Mănăstirii Sfântul Mc. Gheorghe – Suiești, cu hramul  Sfântul Mucenic Lucian din Dobrogea.  Alături de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie s-a aflat și Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

4 Decembrie 2016
  • Binecuvântarea lucrărilor desfășurate la biserica Mănăstirii Frăsinei

Din dorința de a reînnoi ctitoria Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în interiorul bisericii mari a mănăstirii s-au desfășurat lucrări de refacere a sistemului de încălzire și  înnoire a pardoselii, precum și de înfrumusețare cu noi obiecte de cult.

18 Noiembrie 2016
  • Paraclisul Schimbarea la Față

La Slătioara a fost târnosit paraclisul ctitorit de maestrul Dinu Săraru

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit slujba de târnosire a Paraclisului Schimbarea la Față, ctitorit de maestrul Dinu Săraru.

21 Februarie 2016
  • A fost resfinţită biserica veche a Mănăstirii Pătrunsa

De sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, IPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, şi PS Paisie Lugojanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, au slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Pătrunsa din comuna Bărbăteşti, unde au resfinţit biserica veche a mănăstirii, închinată Sfintei Cuvioase Parascheva.

16 Octombrie 2015