rugăciune

Crăiasă alegându-te,
    Îngenunchem, rugându-te,
    Înalţi-ne, ne mântuie
    Din valul ce ne bântuie,
    Fii scut de întărire
    Şi zid de mântuire,
    Privirea-ţi adorată
    Asupră-ne coboară,
    O, maică preacurată
    şi Pururea fecioară,
    Marie!

12 Iunie 2017
  • Nu este altă avere mai cinstită decât rugăciunea în toată viaţa oamenilor

„Rugăciunea este păzitoarea întregii înţelepciuni, pedepsitoare a mâniei, împilare a îngâmfării, curăţire a pomenirilor de rău, surpare a pizmei şi îndreptarea păgânătăţii la vieţuirea creştinească pe calea vieţii.

28 Octombrie 2016
  • Frescă, Paraclisul Mănăstirii Arnota

Rugăciuni înainte de Împărtășirea cu Dumnezeieștile Taine

Cred, Doamne, și mărturisesc că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dum­nezeu celui viu, Care ai venit în lume să mântuiești pe cei păcă­toși, dintre care cel dintâi sunt eu. Încă cred că acesta este însuși Prea­curat Trupul Tău și acesta este însuși Scump Sân­gele Tău. Deci, mă rog Ție: Mi­luiește-mă și-mi iartă gre­șe­lile mele cele de voie și cele fără de voie, cele cu cuvântul sau cu fapta, cele cu știință și cu neștiință, și mă în­vred­nicește, fără de osândă să mă îm­pă­r­tășesc cu Preacura­tele Tale Taine, spre iertarea păcatelor și spre viața de veci.

23 Mai 2016
  • Rugăciune pentru cei ce se căsătoresc

Stăpâne, Doamne, Dumnezeul nostru, sfinţitorul nunţii celei de taină şi preacurate, păzitorul nestricăciunii şi chivernisitorul cel bun al celor lumeşti.

• Rugăciune la semănatul grânelor

Ţie se cuvine, Dumnezeule, în Sion şi în Ierusalim, Ţie se vor împlini juruinţele. La Tine va alerga tot trupul, că Tu asculţi rugăciunea. Faptele nelegiuite ne doboară, dar Tu ne vei curăţi de nelegiuirile noastre. Ferice de cel pe care l-ai ales şi l-ai primit să locuiască în curţile Tale. Sătura-ne-vom de bunătăţile casei Tale şi de sfinţenia Bisericii Tale.

• Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului

Acatistul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului

De Dumnezeu purtătorule, Părintele nostru Calinic, povățuitorule al călugărilor, podoaba cuvioșilor și lauda arhiereilor, ajutătorule al celor din nevoi și făcătorule de minuni, cu nevoințele tale chip de sfințenie te-ai arătat, iar acum cu îngerii în ceruri te veselești; cu care roagă pe Milostivul Dumnezeu să ne dăruiască pace și mare milă.

• Rugăciune pentru citirea cu folos a Sfintei Scripturi

Străluceşte în inimile noastre, Iubitorule de oameni Doamne, lumina cea neînserată a cunoştinţei dumnezeirii Tale şi deschide ochii cugetului nostru spre cunoaşterea evanghelicelor Tale propovăduiri.

23 Iunie 2015
  • Rugăciune la necazuri şi supărări

Doamne, viforul necazurilor se ridică asupra mea şi ape intrat-au până la sufletul meu - dar întru Tine este toată nădejdea mea. Tu cunoşti pricina răului ce mă bântuie. La Tine perii capului meu sunt număraţi. La Tine, deci, scap şi pe Tine Te rog să depărtezi de la mine orice rău pierzător de suflet şi să-mi ajuţi a birui toate ispitele ce mă învăluie că Tu eşti întărirea, scăparea şi Izbăvitorul meu, Hristoase Dumnezeule, şi Ţie slavă înălţăm, Tatălui şi Fiului şi Sfântului Duh. Amin.

23 Iunie 2015
  • Rugăciunea fiilor pentru părinţii lor

Doamne, Dumnezeule Cel Atotbun, Care mi-ai dăruit părinţi buni, ca prin ei să mă împărtă­şesc de multe binefaceri; Cel ce voieşti să le fiu moştenitor pen­tru viaţa ce prin ei mi-ai dat-o şi pentru toate îngrijirile ce au avut şi au faţă de mine. Ţie mă rog cu umilinţă pentru sănăta­tea şi mântuirea lor. Dumnezeule, Cel ce eşti atotîndurat, dar şi atotdrept, care binecuvintezi pe fii pentru părinţii lor şi adeseori, în dreapta Ta mânie, îi pedepseşti pentru păcatele lor; primeşte umilita mea mulţumi­re pentru binefacerile ce le reverşi neîncetat asupra părinţi­lor mei.

• Rugăciunea la icoana Sfântului Ioan Botezătorul

Sfinte Ioane Botezătorule şi Înainte Mergătorule al Domnului, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi păcătoşii.

• Canon de pocăință către Domnul nostru Iisus Hristos

Acum mă apropii eu, păcătosul și îm­povăratul, către Tine, Stăpânul și Dum­nezeul meu, și nu îndrăznesc să mă uit la cer; numai mă rog și grăiesc: Dă-mi, Doamne, mai înainte, ca să plâng faptele mele cu amar. / O, amar mie, păcătosului, că sunt ti­călos mai mult decât toți oamenii; po­căință nu este întru mine. Ci-mi dă mie, Doamne, lacrimi, ca să plâng fap­tele mele cu amar.

• Sfântul Voievod Martir Constantin Brâncoveanu

Acatistul Sfinților Martiri Brâncoveni

Voia Tatălui Mântuitorul răstignindu-Se a împlinit-o, rămânând întru dragostea Tatălui, ci pe Acesta urmând Brâncovenilor și slava lumii călcând-o, Slăviților voia tatălui mucenicește ați împlinit cu care încununându-vă Stăpânului a toate pomeniți-ne.