Mănăstirea Govora

• „Prin credință, cei doi orbi, au trăit bucuria de a fi în comuniune cu Mântuitorul Hristos”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie la Mănăstirea Govora

„Prin acceptarea voii lui Dumnezeu şi practicarea virtuţilor, omul se așază în comuniune cu Acesta, chiar dacă trupul său este neputincios uneori. Cei doi orbi s-au apropiat de Fiul lui Dumnezeu, deși nu L-au putut privi cu ochii trupești, însă prin credință au trăit bucuria de a fi în comuniune cu Mântuitorul Hristos”, a subliniat Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în cuvântul de învățătură împărtășit preoților, monahiilor și pelerinilor, duminică, 8 august, la Mănăstirea Govora.

8 August 2021
  • Vizita ierarhilor români și georgieni la mănăstirile Dintr-un Lemn și Govora

Pelerinajul la mănăstirile din Arhiepiscopia Râmnicului au continuat la Mănăstirea Dintr-un Lemn.

29 Septembrie 2016
  • Slujire arhierească la Mănăstirea Govora

Duminică, 14 august 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți si diaconi, la Mănăstirea Govora.

14 August 2016