Mănăstirea Budești

• Priveghere la icoana Maicii Domnului „Ierusalimitissa” de la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci - Budești

Monahi și credincioși au participat în seara zilei de 27 august spre dimineața zilei următoare la slujba Privegherii de toată noaptea în cinstea icoanei Maicii Domnului „Ierusalimitissa” de la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci din localitatea Budești. După miezul nopții, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie.

28 August 2019
  • Slujire arhierească la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci din Budești

În Duminica a 5-a după Rusalii, 21 iulie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci și Sfânta Maria Egipteanca din localitatea Budești, județul Vâlcea. La finalul slujbei, Chiriarhul Râmnicului a binecuvântat clopotele noii mănăstiri.

21 Iulie 2019
  • „Dacă ne vedem doar pe noi înșine, rămânem insensibili la durerea celui de lângă noi”, a spus IPS Părinte Varsanufie la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci

În cuvântul său de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a îndemnat credincioșii, explicând pericopa Evangheliei care s-a citit la Sfânta Liturghie, să fie atenți și la suferința aproapelui, făcând lucrătoare iubirea pe care Dumnezeu a sădit-o în inimile acestora.

29 Aprilie 2018