IPS Teodosie

• Cinstirea icoanei Maicii Domnului „Hodighitria” de la Mănăstirea Cozia

În Arhiepiscopia Râmnicului, în prima duminică a lunii august, este sărbătorită icoana Maicii Domnului „Hodighitria” sau „Îndrumătoarea” de la Mănăstirea Cozia. Cu acest prilej binecuvântat, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în altarul de vară al Mănăstirii Cozia, din stațiunea balneoclimaterică Călimănești-Căciulata. Au participat stareți, starețe, monahi, monahii și numeroși pelerini din întreaga țară.

4 August 2019
  • Înaltpreasfințitul Varsanufie împreună cu Înaltpreasfințitul Teodosie au slujit la sărbătoarea Sfântului Cuvios Antonie de la Iezer

În ziua de prăznuire a Sfântului Cuvios Antonie, Mănăstirea Iezer şi-a sărbătorit ocrotitorul.

23 Noiembrie 2017