IPS Gherasim Cristea

• Cinci ani de la trecerea la Domnul a arhiepiscopului Gherasim Cristea

Vrednicul de pomenire arhiepiscop Gherasim Cristea a fost pomenit sâmbătă, 6 aprilie, la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea. Sfânta Liturghie și slujba Parastasului au fost săvârșite de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

6 Aprilie 2019
  • Parastas pentru Arhiepiscopul Gherasim Cristea

Sâmbătă, 8 aprilie 2017, la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Nicolae din Râmnicu Vâlcea a fost săvârșită slujba parastasului pentru Arhiepiscopul Gherasim Cristea.

8 Aprilie 2017
  • Parastas ÎPS Gherasim

Pomenirea ÎPS Gherasim la doi ani de la trecerea la cele vesnice

Sâmbătă, 9 aprilie 2016, la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Nicolae din Râmnicu Vâlcea a fost săvârșită slujba Parastasului de doi ani pentru vrednicul de pomenire Arhiepiscop Gherasim Cristea.

9 Aprilie 2016
  • Sfinții Martiri Brâncoveni au adunat poporul lui Dumnezeu la Sfânta Mănăstire Hurezi

Sărbătoarea Sfinților Martiri Brâncoveni a fost prăznuită în mod deosebit de Sfânta Mănăstire Hurezi, din județul Vâlcea, care și-a serbat hramul.

17 August 2015
  • Arhiepiscopul Gherasim Cristea (1914-2014)

Gherasim Cristea (1914-2014). Documentar biobibliografic

Cartea, o adevărată monografiei dedicată Înaltpresfințitului Gherasim Cristea, prezintă, in extenso, clar, inteligibil, magnetic pentru cel care o lecturează, itinerariul biografic al acestuia, dezvăluind aspecte mai puțin sau deloc expuse.

4 August 2015
  • Istoria Arhiepiscopiei Râmnicului

Prima mitropolie românească, Mitropolia Ungro-Vlahiei, a fost înființată în anul 1359, în timpul domnitorului Nicolae Alexandru Basarab (1352-1364), de către Patriarhia Ecumenică de Constantinopol. Aceasta l-a avut ca prim mitropolit pe Sfântul Iachint de Vicina (1359-1372), prăznuit pe 28 octombrie. Reședința a fost mai întâi la Câmpulung, apoi la Curtea de Argeș, Târgoviște (din 1517) și București (din 1668).

9 Iunie 2014