Parohia Bercioiu

Ziua Eroilor la Parohia Bercioiu

5 Iunie 2016 / Învățământ

Joi, 5 Iunie 2016, cu binecuvantarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la inițiativa părintelui Dragoș Frunzescu  de la Parohia Bercioiu, după terminarea Sfintei Liturghii, a avut loc un parastas în cinstea eroilor care s-au jertfit de-a lungul zbuciumatei noastre istorii și un mic program cultural, la care au participat copiii de la grădinița din parohie.

Însoțiți de doamna educatoare Alina Stanciu, copiii au participat și la Sfanta Liturghie și s-au împărtășit la acest mare praznic împrătesc cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos, simțind cu toții o mare bucurie duhovnicească. Cei mici, au recitat poezii în cinstea eroilor și au cântat câteva  cântece patriotice.

În încheierea programului pe care l-am desfășurat în această sfantă zi, le-am adus aminte de cuvintele de încurajare pe care Mântuitorul le-a adresat Sfinților Săi Ucenici și Apostoli și care ni se adresează și nouă ,,Iată, Eu sunt cu voi în toate zilele pană la sfarșitul veacului”.