Proiectul educațional „Școala cu joacă” la Parohia Pietrari

2 Septembrie 2018 / Învățământ

În cadrul activităților nonformale desfășurate în cadrul parteneriatului din parohia și școala din comuna Pietrari, în ultima săptămână a lunii august s-a desfășurat Proiectul educațional „Școala cu joacă”, proiect realizat cu susținerea preoților Viorel și Constantin Diaconu.

Proiectul şi-a propus să realizeze o serie de ateliere dedicate copiilor din clasele I-VIII, care să aibă diferite teme: educaţie civică şi morală, educaţie sanitară, alimentară, sportivă, de leadership, culturală, protecţia mediului, fără a se suprapune pe planurile de învăţământ ale educaţiei formale.

La Şcoala de Joacă au participat copii cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani. Copiii au învăţat rugby-tag, dar au primit informaţii şi despre cum să mănânce sănătos. Lecţia de sănătate s-a îmbinat cu demersul medicilor stomatologi care le-au vorbit despre igiena orală. De asemenea au fost initiate lecții de vioară ce vor fi continuate în anul școlar următor.