Parohia Foleștii de Sus

Prima săptămâna din Postul Mare la Parohia Foleștii de Sus

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în fiecare seară din prima săptămână a Sfântul și Marele Post, atât copiii, cât și vârstnicii din Parohia Foleștii de Sus, s-au bucurat de catehezele despre post. Aceste seri duhovnicești au fost încununate de slujba Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, Acatistul Mântuitorului și Slujba Vecerniei.

Catehezele au fost susținute de părintele Vasile-Emanoil Găman, preot paroh al Parohiei Foleștii de Sus, părintele Ion Găman, preot coslujitor al parohiei Foleștii de Sus și de părintele Dumitru Diaconu paroh al parohiei Foleștii de Jos. Serile duhovnicești vor continua și cu alte teme ziditoare de suflet până în a șasea săptămână a Marelui Post, în fiecare vineri seara și sâmbătă seara, după sfintele slujbe rânduite.