Biserica şi şcoala din sufletul meu

Premierea câştigătorilor concursului „Biserica şi şcoala din sufletul meu” de către Patriarhul României, Preafericitul Părinte Daniel

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, Biroul de Cateheză al Protoieriei Călimăneşti, a implementat şi desfăşurat sub coordonarea Pr. Prof. Chima Vasile Marian şi a Pr. Preoteasa Daniel de la Parohia Brezoi I, Concursul național de creație Biserica și Școala din sufletul meu organizat cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române de către Sectorul teologic-educaţional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale, cu prilejul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti la împlinirea a 300 de ani de la moartea sa martirică (1716-2016).

Portofoliul realizat de către copiii implicați în proiect, a câştigat locul I atât la faza pe protoierie cât şi la faza eparhială. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, trei copii însoţiţi de Pr. Prof. Chima Vasile Marian, au plecat în data de 20 mai 2016 la Bucureşti, pentru a lua parte la festivitatea de premiere. Vineri seara, copiii au vizionat filmul realizat de televiziunea Trinitas, film în care s-au regăsit toate portofoliile câştigătoare ale copiilor participanţi.

Patriarhul României, Preafericitul Părinte Daniel, i-a premiat sâmbătă, 21 mai 2016, pe câştigătorii Concursului Naţional de Creaţie Biserica şi Şcoala din sufletul meu. Festivitatea de premiere a avut loc la finalul Sfintei Liturghii, în altarul de vară al Catedralei Patriarhale.

Copiii au primit premii şi Diploma Omagială Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, iar preoţii şi profesorii coordonatori Diploma Omagială.

În cuvântul său, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române i-a îndemnat pe copii să participe la concursurile naţionale organizate de Patriarhia Română subliniind că aceste concursuri au ca scop întărirea credinţei.