Gradinița Toți Sfinții

Parteneriatul credință şi responsabilitate

14 Martie 2016 / Învățământ

De ziua prăznuirii celor patruzeci de mucenici, copiii de la gradinița Toți Sfinții din Râmnicu Vâlcea s-au bucurat de prezența preoților parohiei.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, de ziua prăznuirii celor patruzeci de mucenici, copiii de la gradinița Toți Sfinții din Râmnicu Vâlcea s-au bucurat de prezența preoților parohiei și au primit după tradiție ofrande.

Acest așezământ educațional confirmă bunul nume ce l-a dobândit de-a lungul a 108 ani de existenţă, sub mantia ocrotitoare a parohiei, contribuind permanent la formarea și modelarea a numeroase  generații de râmniceni, prin cultivarea în inima şi mintea copiilor a valorilor reale precum iubirea, bunătatea, răbdarea, modestia, înfrânarea.

Biserica Toţi Sfinţii caută să îmbine latura cunoaşterii cu cea afectiv-atitudinală necesare formării personalităţii copilului din perspectiva valorilor creştine, într-o atmosferă de cooperare şi nu de concurenţă sau de presiune exterioară. Educaţia moral-creştină este extrem de importantă în dezvoltarea armonioasă a copilului, a personalităţii acestuia.

Acest parteneriat  oferă copiilor acestei grădinițe o perspectivă  unitară şi coerentă asupra disciplinelor de studiu, arătându-li-se constant că ştiinţa, arta şi credinţa nu se contrazic între ele, ci se completează pentru a-L sluji pe Dumnezeu.